هوش مالی

0
596

هوش مالی( اقتصادی) ( Financial – Intelligence )

هوشی که مرتبط با مسائل مالی بوده و درجهت ارائه راهکار، برای حل مشکلات اقتصادی، از آن استفاده می نمایند. به عبارتی، مدیریت شما در خصوص درآمد و هزینه را هوش مالی گویند.

 

تقسیم بندی هوش مالی:

 

هوش ‌مالی بالا:

شما دارای هوش مالی بالایی خواهید بود اگر، تصمیمات مالی شما هوشمندانه باشند.

 

هوش مالی پایین:

اگر تصمیمات مالی اتخاذ شده از سمت شما غیر مسئولانه باشد.

 

از آنجایی که پول و سرمایه تاثیر مهمی در زندگی شخص دارد، پس برخورداری از هوش مالی، یک موهبت محسوب می گردد. برای افزایش شانس خود در جهت ثروتمند شدن، تلاش نمائید تا مفاهیم سرمایه ، بدهی ، درآمد و هزینه را، به درستی درک نمائید.

 

منظور از شم اقتصادی چیست : تشخیص، تصمیم و کلیه اقدماتی که هر شخص در جهت مدیریت اقتصادی زندگی و کارخویش انجام می دهد.

 

شرایط مالی امروز شما مستقیما وابسته است، به کیفیت رشد و پرورش هوش مالی شما از کودکی تا اکنون. هوش مالی کودکان، همانند هوش مالی پدر مادر واطرافیانشان است. هر چند این هوش، در طی زمان و به دلیل کسب تجربیات مختلف ، دچار تحولاتی می گردد و در نهایت در بزرگسالی به ثبات می رسد.

 

دلایل اهمیت هوش مالی:

 با توجه به این اصل مهم، که اشخاص با پول و املاک ثروتمند نمی شوند، بلکه هوش مالی آنهاست که ثروتمندشان می کند و همچنین آینده مالی شما ، برگرفته از کیفیت رفتار شما، در دو مقوله ی درآمد و هزینه است، برای ارتقای آن، براساس الگوها ی مناسب ، تغییرات لازم را، در ضمیرخود ایجاد نمائید.

 

انواع هوش مالی:

1- کسب درآمد بیشتر

2- حفظ پول

3- بودجه بندی پول

4- اهرم سازی برای پول

5- بهبود اطلاعات مالی

 

معنای انواع هوش آن است، که فرد پول بیشتری را کسب نماید، بتواند آن پول را حفظ و مازاد پول را پس انداز کرده و سرمایه گذاری نماید. و بدین گونه است که هوش مالی را پلی برای ثروتمند شدن می دانند.

 

دلیل بسیاری از پیشرفت های مالی افراد، در مقایسه با سایرین، همین هوش مالی آنهاست. در نهایت لازم به ذکر است، که شاه کلید ثروتمند شدن، ایجاد و تقویت هوش مالیست.

امتیاز شما به این مطلب :

ثبت نظر