آموزش سخنرانی و فن بیان

0
444

 آموزش سخنرانی و تقویت فن بیان:

 

عامل موثری که در اکثر زمینه های کاری نقش بسزایی دارد، فن بیان رسا، واضح و اصولی است.

اگر می خواهید سخنرانی قوی تری داشته باشید، سعی نمائید بر روی صدا، لحن و شیوه بیان خود مسلط تر شوید.

 

برای رسیدن به این هدف، به این نکات باید توجه ویژه ای داشته باشید:

 

 1. فن بیان و توانمندی در کنترل استرس
 2. میزان بلندی و کوتاهی صدا
 3. بیان کلمات و جملات با سرعت مناسب
 4. چگونگی تنفس در حین سخنرانی و اهمیت آن
 5. تاثیر ارتباط چشمی بر کیفیت فن بیان و سخنرانی
 6. تاثیر زبان بدن بر فن بیان

 

 

 اولین و مهم ترین مهارتی که برای داشتن فن بیانی کامل و عالی نیاز داریم؛ کنترل استرس است.

 

داشتن استرس بدون شک مانع بیان درست واژه های مد نظر و منظور اصلی شما از گفته هایتان خواهد شد. ازمهمترین مهارتهای سخنرانی، که بسیاری از افراد به دلیل ضعف دراین حوزه، نمی توانند به درستی سخنرانی نمایند. هر چند بخش عمده ای از استرس های سخنرانی، درحقیقت فشار روانی و تنش های مقطعی است که موجب کاهش عملکرد او می شود.

 

 

 • میزان بلندی و کوتاهی صدای شما

 

این امر در حسن برقراری ارتباط یا به عبارتی همان سخنرانی شما از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، آنچه مسلم است تن صدای شما به هیچ عنوان نباید یک نواخت و کسل کننده باشد!

همچنین نباید بیش از اندازه بلند یا بیش از اندازه آرام باشد بلکه باید بتوانید تشخیص دهید که در طول سخنرانی خود چه زمانی لازم است کمی ریتم صدای خود را تغییر دهید تا توجه شنوندگان را به خود جلب نمائید.

برای اطمینان پیدا کردن از مناسب بودن تن صدای خود نیز، دو تمرین ساده و البته بسیار کارآمد به شما پیشنهاد میکنیم:

متنی را که ترجیحا گفته های شخصی خودتان باشد، انتخاب و نهایتا صدای خود را چندین بار با تن های مختلف ضبط کنید و سپس چندین بار به آنها گوش دهید.

« تمرین پرتاب صدا » نیز در این خصوص بسیار مفید خواهد بود. درقسمتی از اتاق ایستاده و وانمود کنید می خواهید برای افرادی تخیلی که در نقاط مختلف اتاق نشسته اند سخنرانی کنید. به گونه ای سخن بگوئید که صدای شما به همه آنها با کیفیت مطلوب برسد.

با چنین تمرین هایی بی شک مطمئن می شوید که در کدام حالت، بهترین وضعیت خود را خواهید داشت.

 

 

 • به سرعت صحبت خود اهمیت دهید.

 

مهارت دیگری که باید آن را تقویت کنید این است؛ نه خیلی سریع و نه خیلی آهسته. برای کمک به این مقوله، تمرین زیر کارساز است.

اگر سرعت بالایی در صحبت کردن دارید، خواندن کتاب های کودکان با صدا گزینه ی خوبی بشمار می رود چرا که با مطالعه کتاب کودکان شمرده تر، واضح تر و با کیفیت بیشتری سخن خواهید گفت.

 

 

 •  کنترل تنفستان نیز مهارت دیگریست که حتما به آن نیاز دارید.

​​​​​​​

داشتن استرس باعث می شود تعداد نفس ها بیشتر و زمانشان کوتاه تر شود و چنین تغییری متاسفانه به راحتی از دید مخاطب قابل تشخیص است. برای جلوگیری ازکاهش تاثیرسخنرانی خود، از افراط یا تفریط در این خصوص جلوگیری کرده ، از آن به عنوان یک ابزار علامت گذاری در سخنرانی خود استفاده نمائید.

پس حتما سعی بر تقویت کنترل تنفس خود داشته باشید. برای تقویت این مهارت تمرین تنفس عمیق در شرایطی که برای شما استرس به همراه دارد، کمک بزرگی خواهد بود.

 

 

 •  ارتباط چشمی با افرادی که به صحبت های شما گوش می‌دهند، بسیار مهم است.

​​​​​​​

شما باید بتوانید در حین صحبت کردن حس کلامی خود را با چشم‌هایتان نیز منتقل کنید. هدف شما صرفا بیان یک سری واژه یا عبارات بی روح نیست بلکه هدفتان این است که حرف‌هایتان تاثیر گذار باشند.

( ضمنا به عنوان یک نکته حائز اهمیت به یاد داشته باشید در هر جمعی ممکن است افرادی باشند که ناخودآگاه حس مثبتی به آنها داشته باشید؛ سعی کنید چنین اشخاصی را به عنوان مرکز آرامش خود در نظر گرفته، در خلال صحبت های خود برای بالا بردن اعتماد به نفس خود، با این افراد ارتباط چشمی برقرار کنید.)

 

 

 •  به عنوان آخرین مهارتی که باید به آن توجه کافی داشته باشید و آن را تقویت کنید، زبان بدن است.
 •  

زبان بدن(حرکات دست، نوع نگاه، تحرک شما در حین صحبت) نباید بیش از اندازه باشد. زبان بدن بعنوان زمینه و لایه زیرین کلام می تواند مفهوم مورد نظری را که میخواهیم به مخاطب انتقال دهیم، تحت الشعاع قرار دهد و گاها حتی این معنی و مفهوم را به گونه ای باور نکردنی زیر و رو می کند.

 

 

داشتن زبان بدنی قوی و معتدل ویژگی مثبتی است که به بیان زیباتر و انتقال مطلب مورد نظرتان کمک قابل توجهی می کند.

امتیاز شما به این مطلب :

ثبت نظر