هوش هیجانی (EQ)

0
734

«هوش هیجانی (EQ) مهم‌تر از ضریب هوشی (IQ) است»

 حقیقتی که از ابتدای قرن بیستم بینش جهان را تغییر داده و مورد توجه تمامی محققین و دانشمندان بوده است.

 

  تاریخچه هوش هیجانی:

اگر به این بعد هوش هیجانی توجه نماییم که هیجانات و احساسات ما تا چه میزان می تواند بر رفتار و تصمیم گیری های ما موثر باشد، باید گفت هوش هیجانی از زمان یونان باستان یعنی از حدود چند هزار سال پیش مطرح بوده است.

 

تعاریف گوناگونی برای هوش هیجانی بیان گردیده است از جمله:

 

  • هوش هیجانی(Emotional Intelligence):

توانایی نظارت و پایش احساسات و هیجانات خود و دیگران، تفکیک و تشخیص آن‌ها، و استفاده از این اطلاعات به عنوان راهنمای تفکر و رفتار

 

  • هوش هیجانی(Emotional Intelligence):

توانمندی هایی همچون ایجاد و القای انگیزه در خود، تلاش بی وقفه و پشتکار در لحظات سختی و سرخوردگی، کنترل برخوردهای تکانشی، به تعویق انداختن تمایلات و خواسته‌ها، کنترل احساسات و هیجانات، ممانعت از تسلط نگرانی و استرس بر قدرت تفکر، همدلی با سایرین و داشتن امید است.

 

  • هوش هیجانی(Emotional Intelligence):

به مجموع توانمندی هایی گویند که این امکان را می دهد که بتوانیم احساسات و هیجانات را در خویشتن و سایرین تشخیص، تنظیم و کنترل نماییم.

 

  • هوش هیجانی(Emotional Intelligence):

نوعی تلاش در جهت بیان یک ساختار نوین بر پایه دانش قبلی و نه ایجاد یک دانش جدید است.

 

  • هوش هیجانی(Emotional Intelligence):

رسیدن به این توانایی که بطور دقیق احساسات و هیجانات خود و دیگران را دریافت نموده؛ درک نماییم ‌که احساسات و هیجاناتمان چه پیامی در خصوص رابطه ‌ما با سایرین داشته، عواطف، احساسات و هیجانات خویش و دیگران را مدیریت نماییم.

 

کلمه  EI مخفف Emotional Intelligence است که در فرم تجاری تر EQ گفته می شود و کلمه IQ مخفف Intelligence Quotient می باشد.

 

EI   و    EQ  

غرض از EI شکل کیفی هوش هیجانی است. برای مثال صحبت درمورد هوش هیجانی یا بیان اصطلاحات آن، به گونه ای کاملا کیفی و نه عددی. همانند زمانی که در مورد هوش هیجانی بالا یا پایین سخن می گوییم اما مقدار عددی برای آن بیان نمی کنیم.

و هدف از EQ آن است که به صورت عددی هوش هیجانی را تعریف نماییم. در حقیقت اعطای شاخص های عددی به هوش هیجانی و مسائل مربوط به آن است.

 

  هوش هیجانی یک مهارت است یا دانش؟

لازم به ذکر است که طبق تاکید تمام بزرگان و فعالان این حوزه، امکان افزایش، تقویت و بهبود هوش هیجانی میسر بوده، تلاش، پشتکار و تمرین در این خصوص موجب بهبود هوش هیجانی می گردد.

 

اصل صفر در مدیریت احساسات و افزایش هوش هیجانی:

این اصل بیان می نماید که  با توجه به آنکه احساسات، عواطف و هیجانات، از جنس اطلاعات می باشند، آن‌ها را از فرایند بررسی، تحلیل و تصمیم گیری خود نباید حذف کنید.

 

مهارت ها و ویژگی های مهم و تاثیر گذار بر روی تقویت و افزایش هوش هیجانی:

توانایی خواندن احساسات، هیجانات و حالات افراد

نمایش و بیان عواطف و هیجان ها

توانایی درک نمودن احساسات و هیجانات

توانایی کنترل و مدیریت هیجان‌ها

  

امروزه هوش هیجانی (Emotional Intelligence) در بخش های مختلفی از جمله مباحث مدیریت و رهبری سازمان، مدیریت کسب و کار و MBA ورود پیدا کرده و بسیار تاثیر گذار گشته است.

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب :

ثبت نظر