ویژگی های افراد دارای هوش هیجانی بالا

0
578

اشخاصی که دارای میزان بالایی از هوش هیجانی هستند، نشانه ها و ویژگی های شخصیتی و رفتاری متفاوت با افراد عادی دارند که در موفقیت و رسیدن به اهدافشان در زندگی و کار بسیار موثر است.

 

در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از این نشانه ها آشنا نماییم:

 

  • برخورد با صبر و حوصله

افرادی با هوش هیجانی بالا، با صبر و حوصله به اطرافیان خود توجه نموده، با مهربانی به سایرین سلام نموده، به اطرافیان خود یا هر شخصی که با آن مواجه می شوند کمک می نمایند.

 

 

  • کنجکاوی نسبت به افراد غریبه

در مورد اشخاصی که شناختی از آنها ندارند، کنجکاو بوده، تمایل دارند هنگامی که با شخصی به تازگی آشنا شده اند، از او و زندگی اش سوالات فراوانی بپرسند. این کنجکاوی راهی در جهت افزایش همدلی با سایرین است.

در حقیقت می توان گفت کنجکاوی روشی برای افزایش فاکتور مهم همدلی در شماست، بدین گونه که با اشخاصی با جهان بینی و زندگی های متفاوت آشنا می گردید که از دایره زندگی اجتماعی روزمره شما خارج هستند.

 

 

  • میزان بالایی از همدلی

افرادی با هوش هیجانی بالا به احساسات و عواطف سایرین توجه نموده، نیازهایشان را پذیرا هستند. که خود گواه از دارا بودن فاکتور مهم همدلی است.

 

 

  • رهبری شایسته

یک رهبر موفق بودن نیازمند ویژگی های زیادی از جمله: همت بالا، استعداد، اخلاق کاری و تیمی قوی و موثر و ... است اما به قطع می توان گفت تمامی مدیران موفق علاوه بر توانمندی های ادراکی خود، به میزان بالایی هوش هیجانی دارند. 

می توان گفت که به هر میزان که جایگاه شخصی یک مدیر یا شخص مشهور بالاتر باشد، به علت تاثیر گذاری بالای‌ آن، توانمندی های هوش هیجانی بیشتری در او ظاهر خواهد شد.

 

 

  • شناخت درست نقاط ضعف و قوتتان

اگر در مورد خودتان شناخت صادقانه ای داشته باشید، به بالاترین میزان خودآگاهی رسیده اید. اگر بدانید و بپذیرید که مهارت شما در چه زمینه هایی است یا در کدام بخش ها نیاز به تلاش بیشتر دارید و نقاط قوت و ضعف شما در کجاست، قطعا بهترین بازدهی خود را خواهید داشت. در نتیجه در کارتان اعتماد به نفس شما به میزان بالایی افزایش خواهد یافت، که خود از عوامل مهم و تاثیرگذار در هوش هیجانی است.

 

 

  • توجه عمیق و بالا نسبت به تمامی امور

می توان با اطمینان گفت که مهم ترین راز دارا بودن هوش هیجانی، میزان توانمندی شما در مقاومت در مقابل حواس پرتی و تمرکز کامل بر روی کاریست که در حال انجام آن هستید. تحقق این امر نیز تنها با کمک  حضور درونی و اجتماعی میسر بوده که در نهایت منجر به افزایش خودآگاهی و شکل گیری روابط کاری محکم و منسجم می گردد.

بزرگان این عرصه معتقدند که اگر خواهان آن هستیم که فرزندمان در آینده به موفقیت مالی برسد باید به او بیاموزیم که بر کار یا درس خود تمرکز داشته، انجام امور غیر ضرور خود را به پس از اتمام کار اصلی خود واگذار نماید.

 

 

  • به طور دقیق می دانید که دلایل ناراحتی شما از چه مسائلی هستند.

از اصلی ترین جنبه های خودآگاهی توانمندی در یافتن علل ناراحتی و هیجان های وارده بر ماست. اگر به این مرز از خودآگاهی برسید قطعا خواهید توانست در لحظه پدیدار شدنشان آنها را شناسایی و تاثیرشان را ارزیابی می نمایند.

 

 

  • به راحتی با اطرافیان یا همکاران خود کنار می آیید.

اگر با اطرافیان و دوستان خود ارتباطی درست و موثر داشته، از این ارتباط راضی هستید، پس دارای هوش هیجانی می باشید.

 

 

  • به رعایت اخلاقیات معتقد بوده، تمایل دارید فرد مثبت و خوبی باشید.

اگر به هویت اخلاقی پایبند بوده، تمایل دارید شخصی مهربان و مثبت باشید و یا تلاش می نمایید این موضوع را در خود تقویت نمایید، به طور قطع EQ شما بالاست.

 

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب :

ثبت نظر