هوش کلامی

0
418

هوش کلامی چیست؟

از مهم ترین مهارت هایی که شخص برای داشتن فن بیان خوب به آن نیاز دارد. برای اینکه بتوانید از مزایای فن بیان بالا بهره ببرید، باید توانمندی درست و اصولی سخن گفتن را بیاموزید.

 

به این توانمندی و میزان تسلط شما بر استفاده از کلمات و لغات بر پایه مفهوم آنها، موقعیت قرارگیری شان در جملات و سخنان، کیفیت و چگونگی صوت، رعایت اصول جمله بندی و ... را هوش کلامی گویند.

 

مزایای بهره مندی از هوش کلامی بالا:

افرادی با هوش زبانی کلامی بالا، در زندگی و تحصیلات خود موفق تر بوده، در مشاغلی همچون: تدریس، حوزه حقوق و وکالت، خبرنگاری، مجری و سخنران و… نیز موفق می شوند. این گونه افراد به موفقیت های چشمگیری در زندگی شخصی، تحصیلی و شغلی خود نایل آمده، بهتر با اطرافیان خود تعامل داشته و به راحتی منظور سخنان خود را به دیگران می رسانند.

 

همچنین هوش کلامی به شما کمک خواهد کرد تا جذاب تر سخن گفته، از قدرت کلامتان برای رسیدن به موفقیت به بهترین شیوه استفاده نمایید.

 

موضوعات هوش کلامی

1. معناشناسی:

این مولفه بیان می‌ نماید که شما باید در ابتدا معنای لغات و کلماتی را که بکار می برید به خوبی شناخته، کلمات درست را در جای صحیح بکار ببرید.

 

2. آواشناسی:

برای بیان سخنان خود از آهنگ، آوا و لحن درست و متناسب استفاده نمایید تا منظور حرف شما به بهترین حالت ممکن منتقل گردیده، ارتباط خوبی را با مخاطب خود برقرار نمایید.

 

3. توانایی در جمله سازی:

بخش اصلی در هوش کلامی، توانایی شما در ساخت صحیح جمله و کاربرد صحیح و پشت سرهم کلمات و لغات است.

 

4. کاربرد کلمات:

 از آنجایی که برخی لغات دارای چندین معنا هستند، باید به این مهارت برسیم که هر معنا را در کجا بکار ببریم تا موجب سوءتفاهم نشود.

امتیاز شما به این مطلب :

ثبت نظر