هوش کلامی

0
524

ویژگی های بارز افراد دارای هوش کلامی بالا:

 

توانمندی بالا در متقاعد نمودن

این افراد بخوبی می توانند متناسب با موقعیت سخن گفته، در هر شرایطی از کلمات و واژگان صحیح استفاده و بیشترین تاثیر را بر مخاطبین خود بگذارند. در نتیجه امکان متقاعد کردن و راضی نمودن اطرافیان خود را داشته، در محیط کاری یا تحصیلی بهتر و راحت تر مشکلات را حل و فصل می نمایند.

 

جذاب و انرژی بخش

اگر با اشخاصی دارای هوش کلامی بالا سخن بگویید هرگز خسته نخواهید شد زیرا هنر سخن گفتن و سخنوری را به خوبی دانسته، جملات را به زیباترین شیوه ممکن بیان می نمایند. این هنر بالای سخنوری موجب گردیده افرادی دوست داشتنی و پرطرفدار بوده، در جمع های دوستانه، خانوادگی و یا حتی کاری مرکز توجه همگان باشند.

 

بهترین شنونده

این گونه اشخاص با دقت کامل به سخنان افراد گوش داده، می توانند بالاترین میزان درک از سخنان اطرافیان خود را داشته و بهترین جملات و پاسخ ها را به آنها بیان نمایند. در نتیجه سنگ صبورهایی بی نظیر بوده، غالبا تمامی اطرافیانشان برای درد دل و مشورت به آنان مراجعه می نمایند.

 

نویسندگانی خبره و زبردست

هنر نویسندگی، تسلط بالا بر واژگان و کاربرد صحیح آنها و در نهایت انتقال کامل منظور و مفهوم کلامتان به مخاطبین از ویژگی های بارز اشخاصی با هوش کلامی بالاست. این افراد توانایی خریه کننده ای در نگارش داشته، با انتخاب بهترین کلمات و جملات و به راحت ترین و زیباترین شیوه ممکن معنای کلام خود را به شنوده و خواننده منتقل می نماید.

 

 

راهکارهای افزایش و تقویت هوش کلامی:

 

ثبت رخدادهای روزمره

برای تقویت مهارت نویسندگی در خودتان، از این عمل ساده شروع نمایید. می توانید آنها را در دفترچه خاطرات یا شبکه های اجتماعی ثبت نمایید. این عمل موجب تقویت محسوس قدرت نگارش شما شده، دایره واژگانتان را گسترش می دهد. همچنین به شما کمک خواهد کرد تا به مرور زمان کاربرد درست و به جای تمامی کلمات را آموخته و به بهترین شکل ممکن از آنها استفاده نمایید.

 

طراحی و اجرای بازی با لغات

برای این منظور می توانید به عنوان یک خبرنگار یا گزارشگر عمل نموده، سعی نمایید کلمات و جملات صحیح و متناسب با موقعیت را بصورت پشت سرهم و درست بیان نمایید. استمرار این تمرین به شما کمک خواهد نمود تا بتوانید همچون یک سخنران حرفه ای و مسلط در هر جمعی سخن بگویید. 

 

مطالعه پیوسته

سعی نمایید مرتبا و بصورت روزانه مطالعه داشته، میزان سواد و آگاهی خود از موضوعات مختلف را افزایش دهید. همچنین کلمات و واژگان جدید و شیوه کاربردشان را بیاموزید. افزایش سواد و اطلاعات منجر خواهد شد تا بتوانید با تسلط و اعتماد به نفس بیشتری سخن بگویید.

 

در بحث ها شرکت نمایید

در بحث های خانوادگی و دوستانه مشارکت داشته باشید تا ذهن شما در جمله سازی و کاربرد درست ترین کلمات در مکان صحیح خبره شود.

 

امتیاز شما به این مطلب :

ثبت نظر