هوش کلامی

0
644

راهکارهای افزایش و تقویت هوش کلامی: 

 

سخن گفتن در خصوص جهان پیرامون خود

برای این منظور، درباره تمامی اشیا و وسایل اطرافتان سخن بگویید تا ذهنتان آماده شود. تمرین نمایید در تمامی بخش های کاربرد واژه ها، شیوه چیدمان و استفاده درست و اصولی از آنها کسب مهارت نمایید.

 

 تمرین نمایید پیوسته و بدون مکث یا تپق سخن بگویید

تمرین سخن گفتن بی وقفه و بدون تپق، مهارت های هوش کلامی شما را افزایش داده، دایره واژگان و لغات شما را افزایش می دهد.

 

صدای سخن گفتن خود را ضبط نمایید

در هنگام سخن گفتن و تمرینات تقویت هوش کلامی، صدایتان را ضبط نموده، بارها و بارها گوش دهید تا ایرادات احتمالی را بهتر برطرف نمایید.

 

ایجاد تحولی عظیم اما آهسته و پیوسته در جهان واژگان و کلامتان

از آنجایی که هر شغل و کسب و کاری دارای مجموعه لغات و کلمات مختص به خود می باشد، سعی نمایید همچون افراد موفق در  این حوزه، بیش از 10 درصد کلمات و لغاتی که در سخنانتان بکار می برید، کلمات اختصاصی شغل و تخصصتان باشد. در زمینه های مختلف تحصیلی، سرگرمی و ... نیز کلمات اختصاصی این حوزه ها را آموخته، در کلامتان بکار ببرید.

 

پیوسته آماده فراگیری کلمات و لغات جدید باشید

همیشه سعی نمایید در همه حال پذیرای یادگیری لغات و اصطلاحات جدید باشید، خواه در حال مطالعه یا در حال تماشای تلویزیون و ... .

این امر به شما کمک خواهد کرد تا علاوه بر آنکه تبدیل به واژه پردازی حرفه ای شوید، شنونده ای حرفه ای شده، در نظر اطرافیان خود محبوب تر گردید.

به همراه داشتن یک دفترچه یادداشت به شما کمک خواهد نمود تا به محض مواجه شدن با کلمات جدید آنها را یادداشت نموده، تمرین نمایید تا روزانه حداقل 5 مرتبه از آنها در غالب جملات خود استفاده نمایید. برای این منظور لازم است که از مقوله مهم مطالعه هرگز غافل نگردید.

 

هوش کلامی توانمندی ای ذاتی است یا اکتسابی؟

هر چند هوش مقوله ای ذاتی است اما هوش کلامی را می توان بصورت اکتسابی و با تمرین و دریافت آموزش های درست و اصولی پرورش و افزایش داد.

 

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب :

ثبت نظر