هوش کلامی

0
1200

راهکارهای افزایش و تقویت هوش کلامی: 

 

بهترین ها را الگوی خود قرار دهید

همچون کودکی که از افراد موفق تر از دید خود (همچون والدینش و ...) تقلید می نماید شما نیز از اشخاص موفق در این حوزه در جامعه، دانشگاه، شبکه های اجتماعی و ... که مهارت بالایی در استفاده درست و بجا از کلمات داشته، وسعت دید بالایی دارند الگوبرداری نمایید.

در این حوزه افراد مشهور بسیاری در ایران و خارج از کشور وجود داشته و دارند که پیشهناد می نماییم حتما در خصوص آنها و زندگیشان تحقیق نمایید.

 

 

بازی با کلمات را فراموش نکنید

بازی یک ابزار قدرتمند در یادگیری و بهبود هوش کلامی است. برای این منظور و در جهت افزایش مجموعه لغات خود، با کلمات بازی کرده، آنها را با هم ترکیب و کلمات جدیدی بسازید.

یکی از اشخاص موفق در این زمینه، شکسپیر بود که بیش از 200 لغت جدید با این روش، ساخته که اکنون در جهان بسیار رایج است.

برای مثال می توانید خود را به عنوان یک پزشک دیده، سعی نمایید در این حوزه بی وقفه سخن گفته با قدرت تجسم و خلاقیت خود، تصویر سازی درستی نمایید.

 

 

سخن گفتن در خصوص اجسام اطرافتان

این امر به شما کمک خواهد نمود تا حتی از برخی کلمات جدید نیز در کلامتان استفاده نمایید.

با توجه به این مسئله که هوش کلامی دارای بخش هایی همچون: مجموعه لغات مختلف، شیوه تلفظ درست کلمات و نحوه درست کاربرد آنها در کنار هم می باشد، این تمرین به شما کمک خواهد نمود تا به طور چشمگیری هوش کلامی خود را افزایش دهید.

 

 

از هر فرصتی برای سخن گفتن استفاده نمایید

در مهمانی و جمع های دوستانه، خانوادگی و ... برای بیان تجربیات، خاطرات و نظرات خود فرصت را غنیمت شمرده، از این طریق تمرین خوبی خواهید داشت تا در لحظه کلمات و لغات درست را انتخاب نموده، پشت سرهم و به درستی سخن بگویید. زیرا در جمع ها باید سر لحظه، زیباترین و بجاترین کلمات و سخنان از زبان شما جاری گردد.

 

 

کلمات و اصطلاحات ناشناخته را بیابید

پیوسته به دنبال آن باشید تا کلماتی را که اصلا معنای آن را نمی دانید یا برای شما کاملا ناآشنا هستند فرا بگیرید. این امر به شما کمک خواهد نمود تا همچون کودکان که عاشق یادگیری بوده، پیوسته به دنبال ندانسته ها رفته، از یادگیری کلمات و لغات جدید خوشحال شوید.

به این امر مهم توجه نمایید که خوراک مغز انسان علاوه بر مواد غذایی، عشق و اکسیژن، دانش و اطلاعات نیز می باشد. پس تنوع را در رژیم خود رعایت نموده، با اصطلاحات و کلمات درستی ذهن خود را تغذیه نمایید.

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب :

ثبت نظر