هوش مالی

0
870

هوش مالی(اقتصادی) یا financial IQ:

به توانمندی هر شخص در رفع مشکلات و مسائل مالی خویش یا سایرین گویند. افراد دارای این توانمندی، تصمیمات مالی درستی گرفته، هرگز دچار بحران های مالی نمی شوند و در صورتی که به هر دلیلی دچار این قبیل مشکلات گردند، قادر خواهند بود به راحتی از آن ها با موفقیت خارج شوند.

 

تلاش در جهت حل و رفع مشکلات مالی موجب بهبود و افزایش هوش مالی شخص می گردد. زیرا در صورت عدم اقدام در جهت رفع مسائل مالی خود، این مشکلات به تدریج بزرگتر شده می تواند در نهایت منجر به ورشکستگی شما گردد. اگر نتوانید مشکلات کوچک خود را به درستی مدیریت و حل نمایید، قطعا از پس مسائل بزرگتر هم برنخواهید آمد.

 

می توان گفت که یکی از دلایل بروز و گسترش فقر در افراد، آن است که راه حل های افراد برای رهایی از مشکلات مالیشان، از تعداد مشکلاتشان بیشتر است.

 

دلیل افزایش ثروت روز افزون ثروتمندان

از آن جایی که افراد ثروتمند شیوه حل مشکلات مالی خود را به خوبی می دانند و از آنها به عنوان فرصتی مناسب در جهت فراگیری مهارت، رشد و ترقی و افزایش هوش مالی خود بهره می برند، حل مشکلات مالی بزرگتر در آنها منجر به کسب ثروت بیشتر می گردد.

شاید بارها دیده باشید که کارآفرینان و سرمایه داران بزرگ به دلایلی (بحران های اقتصادی، تحریم و ... ) دچار ورشکستگی شده باشند، اما مجددا کارشان را شروع نموده، و این بار حتی از گذشته نیز موفق تر می گردند. 

 

در حقیقت می توان گفت که افراد فقیر چون خود را قربانی مسائل مالی می بینند در نتیجه هرگز، برای خروج از این شرایط تلاشی نکرده، مشکلات مالیشان هر روز بیشتر شده و در نهایت بجای افزایش هوش مالی، بدهکاری های مالیشان بیشتر می گردد.

تفکر بازنده بودن را از خود دور نمایید، راهکارهای اصولی و شیوه درست مدیریت مسائل مالی را بیاموزید تا علاوه بر افزایش هوش مالی، شاهد پیشرفت های مالی عمیق خود باشید.

 

اگر خواهان افزایش چشمگیر شانس موفقیت های مالی خود هستید، سعی نمایید تا مفاهیم سرمایه، بدهی، درآمد و هزینه را به خوبی درک نمایید.

 

انواع هوش مالی

هوش ‌مالی بالا (عالی)

در این حالت شخص تصمیمات مالی ذیرکانه تر و منطقی تری برای بهتر شدن اوضاع مالی‌ خود اتخاذ می نماید.

این گونه اشخاص نه تنها در حوزه فعالیت خود بسیار موفق بوده، به سرعت در کارشان پیشرفت می نمایند. همچنین راه افزایش سرمایه و کسب مال را از راه های مطمئن، زود بازده و در عین حال قانونی پیدا نموده، به قول معروف گاهی راه صد ساله را در یک شب طی می نمایند.

 

هوش مالی پایین (ضعیف)

در این حالت شخص تصمیمات و عملکرد درستی نداشته، واکنش های غیر مسئولانه او منجر به مشکلات مالی می گردد.

افرادی با این میزان توانایی و هوش مالی، غالبا مقروض و بدهکار بوده، در عین آنکه پیوسته در حال کار و تلاش هستند، پیشرفت مالی چندانی در زندگی ندارند.

 

امتیاز شما به این مطلب :

ثبت نظر