تقویت هوش مالی

0
1160

دلایل اهمیت فراگیری هوش مالی:

ممکن است شما ثروت و پول چندانی نداشته باشید، اما با بهره بردن درست از اصول هوش مالی خواهید توانست مشکلات پیش رو در این زمینه را حل نموده، با تمرکز بر توان ذهنی، هوش مالی و ... به موفقیت های مالی چشمگیر و درآمد بالایی دست یابید.

 

همچنین داشتن رفاه مالی به زندگی آرام کمک نموده، به احساس خوشبختی شما از زندگی کمک شایانی می نماید و امکان پیشرفت های تحصیلی، شغلی را برای شما مهیا می سازد.

 

لازم به ذکر است که هوش مالی کودکان، به دلیل آنکه تحت تربیت، افکار و شخصیت والدین خود قرار دارند، کاملا همانند هوش مالی والدینشان بوده، در آینده و در طی سال ها زندگی و کسب تجربیات شخصی، شغلی و ... شکل و شمایل مخصوص به خود را می گیرد. در نتیجه دریافت آموزش های درست مالی از دوران کودکی، منجر به موفقیت های چشمگیر اقتصادی در بزرگسالی خواهد شد.

 

حوزه ها و جنبه های مهم  در هوش مالی:

  •  جمع آوری ثروت بیشتر

هر چه میزان درآمد کسب شده شما در سال بیشتر باشد، قطعا هوش مالی بالاتری نیز خواهید داشت. این بدان معناست که شما باید این توانمندی را داشته باشید که فارغ از اوضاع مالی حاکم بر جامعه، درآمد مالی خوبی را کسب نمایید. به بیان دیگر یعنی عملکرد شما به گونه ای باشد که بتوانید درآمد مالی خوب خود را تحت هر شرایطی تضمین نمایید. 

 

  •  حفظ و صیانت از پول به دست آمده

شما باید این توانمندی را داشته باشید تا بتوانید ثروت جمع آوری شده خود را به درستی حفظ نمایید. (به خصوص در مقابل پرداخت مالیات اضافه) حفظ پول به معنای آن است که پول خود را بیهوده خرج نکرده، تصمیمات اشتباهی برای خرج کردن آن نگرفته، در عین آنکه مالیات خود را باید پرداخت نمایید، از تراکنش ها و فعالیت هایی که نه تنها سود مالی برایتان نداشته بلکه منجر به افزایش مالیاتتان خواهد شد، اجتناب نمایید.

 

  •  برنامه ریزی برای خرج و پس انداز اصولی پول

شما باید به گونه خرج نمایید که بعد از پرداخت تمامی هزینه های خود مبلغی را نیز پس انداز نمایید. این اصل بسیار مهمی است زیرا نیازمند برنامه ریزی، مدیریت و توانمدی بالا در امور مالی شماست. پس انداز هر چند اندک باشد در زندگی شما بسیار کارگشا بوده، استارت موفقیت ها و سرمایه گذاری های مالی کلان خواهد بود.

 

  •  استفاده از پول به عنوان اهرم

در این خصوص باید بتوانید مابقی پول خود را به بهترین شکل ممکن در جهت افزایش ثروت و دارایی خود، اختصاص داده، بالاترین بازده سرمایه گذاری را داشته باشید. به دنبال سرمایه گذاری های امن، پر سود و منطقی بوده هرگز در این زمینه بدون تحقیق و بررسی و تنها بر اساس احساس عمل نکنید.

 

  •  افزایش دانش مالی

سعی نمایید تا اطلاعات دقیق و جزئی از سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی خود داشته باشید. پیوسته اطلاعات دقیق مالی خود را بررسی و رصد نمایید تا علاوه بر امکان پیشرفت و مدیریت بیشتر، ایده های بیشتر و بهتری در خصوص رونق کسب و کار و اوضاع مالیتان به ذهنتان برسد.

 

 

چه دلیلی موجب می گردد تا برخی اشخاص با سرعت بالاتری به سمت موفقیت و ثروت سوق داده شوند؟

اشخاصی که با خرید ملک یا سهام در مدت زمان کوتاهی به موفقیت های مالی رسیده، سرمایه خود را چندین برابر نموده اند، جادو نکرده اند. آنها توانمندی های خود را کشف نموده، با افزایش هوش مالی (اقتصادی) در جهت بهبود و افزایش آنها تلاش نموده اند. لازمه ثروتمند شدن داشتن پول و ثروت نیست، ذهن ثروت ساز و خلاق است که از فردی با اوضاع مالی پایین شخصی ثروتمند و ثروت ساز خلق می نماید.

 

در نهایت می توان با قاطعیت گفت که ملک و املاک، سهام و ... هیچ شخصی را ثروتمند نمی کند (یا حداقل نمی تواند تضمین نماید که همیشه ثروتمند بماند)، بلکه هوش مالی، اطلاعات و دانش او در این حوزه و .. است که او را ثروتمند می نماید. پس به طور جدی و آگاهانه به دنبال یادگیری این تخصص حرفه ای باشید.

 

امتیاز شما به این مطلب :

ثبت نظر